logo O NÁS PROVOZNÍ DOBA A VSTUPNÉ KUDY K NÁM VIDEOPOZVÁNKA TECHNIKA MUZEA VE FILMECH AKCE 2015 FOTOGALERIE NAPSALI O NÁS EXPOZICE UPOMÍNKOVÉ PŘEDMĚTY MUZEUM DĚKUJE AKTUALITY

Muzeum na demarkační linii
Šťáhlavská 1284
337 01 Rokycany

Objednávky prohlídek a akcí:
Ing. Vávrová Radka
tel:736 119 461
e-mail: radka.vavrova@email.cz

Ředitel muzea:
František Koch
tel:603 528 875
e-mail: kochf@volny.cz

Kustod muzea:
Tomáš Koch
tel:732 774 779
e-mail: kocht@email.cz

Photo Photo Photo
vnitřní expozice

VNITŘNÍ MULTIMEDIÁLNÍ EXPOZICE

    Vnitřní expozice s řadou multimediálních prvků, diorám a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Při jejím procházení prožijete prostřednictvím trojrozměrných exponátů, diorám a multimediálních expozic příběh vývoje československých událostí od roku 1918 do května 1945. Prožijete zde s našimi předky budování pohraničního opevnění, zažijete ale i noční přepadení na hranicích. Nová trojrozměrná multimediální expozice vás vtáhne do situace v pohraničí jedné noci v září 1938, kdy byla ordnery SdP přepadena četnická stanice, které přijíždí na pomoc pohotovostní oddíl československé armády v čele s obrněným automobilem OA vz. 30. Horké léto a podzim roku 1938 uvidíte také na novém dioráma. Společně s branci pak nastoupíte při mobilizaci do pevnostních objektů. Prožijete ale také zklamání a bezmocnost při následné demobilizaci a ústupu z obranných postavení. Aktivní účast našich vojáků v československých jednotkách v zahraničí na bojištích II. světové války a události tragického období do roku 1945 vám přiblíží další výstavní sály. Protože město Rokycany leží na významném době – demarkační linii – je další dioráma o velikosti 6x2 metry věnováno právě situaci v květnu 1945 na této linii dotyku osvobozujících armád.

Od roku 2015 bude pro veřejnost otevřena nová část vnitřní expozice věnovaná památce parašutisty z nedaleké obce Břasy Jiřího Potůčka – Tolara, který jako jeden z členů výsadku Silver A se významně podílel na navázání a udržování radiotelegrafického spojení okupované vlasti v období II. světové války a exilové vlády v Londýně díky vysílačce Libuše. Expozice informuje o jeho životě, výcviku, vysazení na okupované území a dalšího působení v protektorátu až do doby jeho zastřelení českým četníkem 2.7.1942 u Pardubic na pozadí událostí končících tragédií vypálení obce Ležáky. Součástí expozice je dioráma strojovny v osadě Hluboká, kde se s vysílačkou ukrýval. Jiří Potůček-Tolar byl dne 28.10.1945 vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem 1939 a 17.7.1948 povýšen in memoriam do hodnosti št. kapitána. Nad touto expozicí převzala patronát obec Břasy, kde Jiří Potůček prožil své dětství.

Výstavní sály vnitřních expozic obsahují LCD obrazovky, na kterých jsou promítány dokumentární záběry této pohnuté doby. Diorámou předválečné pevnostní linie zase projíždí funkční model válečného transportního vlaku.

JEDNOTLIVÉ EXPOZICE

DIORAMA

JAK SE STAVÍ EXPOZICE

Muzeum na demarkační linii
Šťáhlavská 1284
337 01 Rokycany
tel:736 119 461
tel:603 528 875
e-mail: radka.vavrova@email.cz