Otevírací doba: KVĚ, ČVN: Út-Ne 9-17h, ČVC, SRP: Po-Ne 9-17h, ZÁŘ: So-Ne 9-17h

O muzeu

Jak to celé vzniklo

O muzeu

Historie Historie v číslech

11. listopadu 1997

Zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska AČR. Na okraji Rokycan se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo získat místo v bývalých kasárnách raketového pluku. Klíče od areálu byly slavnostně předány v rámci oslav Dne veteránů v Rokycanech.

Oslavy osvobození 2016
1. května 1998

V tento den byl areál poprvé zpřístupněn veřejnosti i s prvními exponáty.

Oslavy osvobození 2016
8. května 2010

Byla k 65. výročí osvobození Československa slavnostně otevřena nová expozice Muzea na demarkační linii v Rokycanech projektu nazvaného „Nikdo nemá právo zapomenout!“ vnukem generála Pattona.

1. května 2015

Expozice Jiřího Tolara Potůčka

8. května 2017

Otevření nové expozice Útočná vozba

O muzeu

 

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska AČR. Na okraji Rokycan  se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo získat místo v bývalých kasárnách raketového pluku. Klíče od areálu byly slavnostně předány v rámci oslav Dne veteránů v Rokycanech 11.11.1997 zástupci města Rokycany a tehdejším velitelem pozemního vojska generálem Jiřím Šedivým symbolicky v čase ukončení první světové války v 11 hodin 11 minut. Pro veřejnost byl areál s prvními exponáty zpřístupněn 1.5.1998.

Muzeum najdete v areálu bývalých kasáren raketového pluku v Rokycanech.

Kolja, Tobruk, Obecná škola, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice, to je jen kratičký výčet známých českých filmů a seriálů, ve kterých se objevila vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Dalších 190 ks zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 do současnosti uvidíte ve výstavních expozicích muzea. Velkou vzácností z první republiky je např. štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter a replika obrněného automobilu Tatra vz. 30. Za zmínku však stojí i technika z II. světové války jako např. legendární Willys MB, GAZ 67, tank T-34, protiletadlová děla a houfnice. Poslední novinkou z řady zcela funkční techniky je replika německého tanku Phanter, kterou jsme během zimních měsíců roku 2017 postavili přímo v areálu muzea.