Otevírací doba: KVĚ, ČVN: Út-Ne 9-17h, ČVC, SRP: Po-Ne 9-17h, ZÁŘ: So-Ne 9-17h

Vnější expozice

Vnější expozice

Expozice Vnější expozice

Pásová technika

Vnější expozice tvoří zejména více než 190 kusů vojenské techniky většinou v plně pojízdném stavu (automobilní technika z období II. světové války, poválečné výzbroje ČSLA, ženijní, spojovací a protiletadlová technika, rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva). Díky plně funkčnímu stavu je vystavovaná vojenská technika využívaná při nejrůznějších vojensko historických akcích po celé ČR a zejména tuzemskými a zahraničními filmaři. Můžete si prohlédnout historickou techniku ve které jezdil Nicolas Cage, Nastasja Kinski, Martin Dejdar, Michael York.

Panther Ausf. A

Nejnovějším přírůstkem mezi vystavovanými exponáty Muzea na demarkační linii v Rokycanech je replika tanku Panther Ausf. A – nejlepšího německého tanku II. světové války. Tank byl postaven během tří měsíců na zakázku ruské filmové produkce v měřítku 1:1 dle přesných nákresů. Pro podvozek byla využita část tanku VT- 55. Vystavován je společně s dalšími 190 ks vojenské pásové a kolové techniky. Rokycanské muzeum je jediné v republice, kde tento unikát můžete spatřit. Tento německý střední tank byl vyráběný v letech 1942 – 45 a představoval reakci na bojové úspěchy sovětského středního tanku T 34/75 ze kterého převzal především široký pancíř. Panther měl ale výkonnější a přesnější kanón KvK 42L/70. Nasazeny byly poprvé v bitvě u Kurska, pro nevyzrálost konstrukce jich ale na toto bojiště pro poruchy polovina nedojela. Pozdější verze Panthera Ausf. G již tyto problémy neměla.

    Naučná stezka

Naučná stezka čs. stálého opevnění a obrany „Železné opony“

Celým areálem vojenského muzea vede naučná stezka čs. stálého opevnění, kdy z pohraničních oblastí byly převezeny jednotlivé pevnostní objekty tzv. lehkého opevnění a zakomponovány do terénu tak, jak sloužily v letech 1936 -1938. Přímo ve vnitřní expozici byla také postavena přesná replika lehkého objektu vz. 37B, která je plně vybavena předválečnou výzbrojí. Do všech objektů mohou návštěvníci volně vstupovat.
Od roku 2014 byla naučná stezka rozšířena o unikátní expozici novodobého opevnění budovaného v ČSR po roce 1948. Nově vybudovaná expozice má za úkol poodhalit alespoň část tajemství poválečného opevnění a seznámit z obranou západní hranice jako celku. V areálu muzea byla vybudována síť podzemních chodeb, ve které může návštěvník procházet jednotlivými typy objektů – navštívit tak budete moci pozorovatelnu, kulometný objekt či objekt s osazenou tankovou věží. Součástí expozice je i výstava s popisy jednotlivých obranných prvků, trojrozměrné exponáty i dioráma o rozměrech 3 x 2m a samozřejmě také dobová kolová technika včetně obrněného transportéru OT-64 SKOT.
Jedinečností naučné stezky je zejména soustředění v jednom areálu jak předválečného, tak i novodobého opevnění a zejména přístupnost všech objektů pro volné prohlídky návštěvníků.

Kolová technika vojenského muzea v Rokycanech