logo O NÁS PROVOZNÍ DOBA A VSTUPNÉ KUDY K NÁM - KONTAKT VIDEOPOZVÁNKA TECHNIKA MUZEA VE FILMECH AKCE 2016 AKCE 2017 FOTOGALERIE NAPSALI O NÁS VNĚJSÍ EXPOZICE VNITŘNÍ EXPOZICE UPOMÍNKOVÉ PŘEDMĚTY MUZEUM DĚKUJE AKTUALITY BAHNA 2015 VÝSTAVA K 70. VÝROČÍ
logo
Photo

AKTUALITY

Září je v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech ve znamení událostí roku 1938

Pátek 15.9.2017
Ve dnech 28.9. - 1.10.2017 rozšířilo muzeum program běžných prohlídek jednotlivých expozic o doprovodný program k událostem mobilizace září 1938. Po celé čtyři dny mohou návštěvníci shlédnout multimediální výstavu „K obraně vlasti jsme byli připraveni“, která byla vybudována za finanční podpory ministerstva obrany a která krome dobových fotografií, obsahuje také trojrozměrné exponáty vč. kolové techniky a filmový dokument o připravenosti naší armády na obranu republiky. Pro dětské návštěvníky je připravena interaktivní soutěž při které se snaží nalézt pomocí zadávaných indicií číselný kód k mobilizačnímu kufru, ve kterém jsou pro úspěšné řešitele připraveny odměny. Dne 28.9. je po celý den k vidění také dobový tábor finanční stráže a od 14,00 hod. navíc prohlídka s průvodcem zaměřená na události roku 1938 a systém předválečného opevnění. Prohlídka s průvodcem se bude dále opakovat ještě 30.9. také ve 14,00 hod.

Vojenské muzeum Rokycany pořádá výstavu automobilní techniky z roku 1938.

Replika tanku Panther Ausf. A - nejlepší německý tank II. světové války!

Čtvrtek 17.8.2017
Nejnovějším přírůstkem mezi vystavovanými exponáty Muzea na demarkační linii v Rokycanech je replika tanku Panther Ausf. A – nejlepšího německého tanku II. světové války. Tank byl postaven během tří měsíců na zakázku ruské filmové produkce v měřítku 1:1 dle přesných nákresů. Pro podvozek byla využita část tanku VT- 55. Vystavován je společně s dalšími 190 ks vojenské pásové a kolové techniky. Rokycanské muzeum je jediné v republice, kde tento unikát můžete spatřit. Tento německý střední tank byl vyráběný v letech 1942 – 45 a představoval reakci na bojové úspěchy sovětského středního tanku T 34/75 ze kterého převzal především široký pancíř. Panther měl ale výkonnější a přesnější kanón KvK 42L/70. Nasazeny byly poprvé v bitvě u Kurska, pro nevyzrálost konstrukce jich ale na toto bojiště pro poruchy polovina nedojela. Pozdější verze Panthera Ausf. G již tyto problémy neměla. Historický tank je vystaven v naší vnější expozici. >>

12.8.2017 bude v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech probíhat DEN S TECHNIKOU

Sobota 18.8.2017
Na sobotu 12.8.2017 od 13,00 hod. do 17,00 hod. pořádá Město Rokycany a Muzeum na demarkační linii v Rokycanech akci Den s technikou, tedy program zaměřený na prohlídky, ukázky činnosti a jízdy vojenské techniky a techniky integrovaného záchranného systému.

V tento den mohou návštěvníci nahlédnout, ale i vstoupit do techniky, která není běžně zpřístupněna. Otevřeny budou také technické části strojů tak, aby si zájemci mohli prohlédnout motory, které naše stroje pohání. Připraveny jsou ukázkové jízdy s tanky na polygonu muzea, ukázky činnosti těžké techniky v akci. V pohybu představíme také největší novinku letošní sezóny muzea – funkční repliku nejlepšího německého tanku II. světové války – tanku Phanter, která byla během 3 měsíců postavena přímo v areálu muzea na zakázku pro ruskou filmovou produkci.

Součástí programu budou dynamické a statické ukázky činnosti Hasičského záchranného sboru Zbiroh, Hasičského sboru Rokycany a Policie ČR. Při dynamických ukázkách tyto složky záchranného systému představí svoji techniku v činnosti. Hasičský záchranný útvar představí Traktor bagr Huddind, který pracuje pomocí dálkového ovládání, Policie ČR představí zadržení nebezpečného pachatele jednotkou psovodů a Hasičský sbor Rokycany má dokonce v případě příznivého počasí v rámci svojí ukázky připravené překvapení pro děti.

Děti se zúčastní soutěže „Škola tankisty“, ve které prokáží nejen svoji zdatnost a obratnost, ale i přesnou „mušku“ při střelbě z paintballové pistole. A aby ani dospělí nepřišli zkrátka, budou moci prokázat svoji fyzickou zdatnost při počtu provedených shybů na hlavni tanku. Tři nejzdatnější budou odměněni jízdou v pásovém vozidle ATS2 v terénu. V závěru dne se pak budou moci svést v pásovém vozidle ATS2 v terénu i všichni další zájemci.

Součástí programu budou i výstavy Na křídlech svobody a Srpen 1968, a samozřejmě i statické ukázky: služebních vozidel dopravní policie a obvodní pořádkové policie, výstroje pořádkové jednotky PČR a výzbroje PČR, techniky 13. dělostřeleckého pluku Jínce a mnoho dalších.

Volně přístupné výstavy s trojrozměrnými exponáty

Čtvrtek 29.6.2017
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech zve na volně přístupné výstavy s trojrozměrnými exponáty, historickou technikou a doprovodnými texty, které připravilo za finanční podpory ministerstva obrany a Města Rokycany:

  1. – 31.7.2017 Výstava „Zborov“
První významné vystoupení Československých legií ve dnech 1. a 2.7.1917 a jeho významu pro budoucí formování dalších jednotek legií.

 1. – 31.8.2017 Výstava „Na křídlech svobody“
Představení našich zahraničních jednotek a členů paraskupin. 

  12. – 25.8.2017 Výstava „Srpen 68 v posádce Rokycany“
Události 21.srpna 1968 v Československu se zaměřením na průběh událostí v posádce Rokycany a ve městě Rokycany.

  15. – 30.9.2017 Výstava „K obraně vlasti jsme byli připraveni“
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo za finanční podpory ministerstva obrany multimediální výstavu „K obraně vlasti jsme byli připraveni“, která seznamuje návštěvníky s událostmi roku 1938. Výstavu tvoří trojrozměrné exponáty (výzbroj a výstroj prvorepublikové armády vč. figurín v dobových uniformách), doprovodné texty s dobovými fotografiemi a dokument s dokumentárními záběry o vyspělosti prvorepublikové armády a průběhu mobilizace v roce 1938. Nechybí ani kolová technika, která byla v této době používána prvorepublikovou armádou. Na výstavu vstup zdarma.

        

Provoz muzea v době od 1. do 15.6. omezen

Středa 31.5.2017
Z důvodu přemístění cca 40 ks vystavované techniky na akci Bahna 2017 bude omezen provoz Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Vnitřní expozice a naučná stezka zústávají v plném provozu. Děkujeme za pochopení.

Oslavy osvobození z ptačí perspektivy

Pátek 12.5.2017
Přinášímeme netradiční pohled na oslavy 72. výročí konce 2. světové války v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech z ptačí perspektivy.

Přímé vysílání z areálu Muzea na demarkační linii v Rokycanech

Sobota 29.4.2017
Dne 6.5.2017 od 14,00 hod. do 15,00 hod. bude probíhat hodinové přímé vysílání z areálu Muzea na demarkační linii v Rokycanech pořadu  Výlety s dvojkou rozhlasové stanice Český rozhlas 2. Pro návštěvníky, kteří v tuto dobu muzeum navštíví jsou připraveny drobné pozornosti této rozhlasové stanice. 

Prvním návštěvníkem turistické sezóny 2017 byla první dáma

Pátek 28.4. 2017
Dne 6.2.2017 navštívila Muzeum na demarkační linii v Rokycanech první dáma paní Ivana Zemanová. Její návštěva (i přes mrazivé počasí) byla velice příjemným setkáním. Paní Zemanová si výslovně přála zařadit prohlídku vojenského muzea do svého programu při návštěvě Plzeňského kraje.
Díky svému zájmu o historii, byla nadšena expozicemi, akcemi a programy, které pro širokou veřejnost a zvláště pro všechny typy škol v muzeu připravují. Proto se domluvila, že si v letním období vyhradí více času, aby se mohla s celou činností muzea podrobněji seznámit a třeba i využít nabídky na projížďku v tanku. 

Oslavy 72. výročí konce 2. světové války

Pátek 21.4.2017
V letošním roce si připomene 72. výročí konce 2. světové války. V Rokycanech proběhnou oslavy tohoto významného výročí dne 7.5. – tedy v den, kdy vojáci 23. průzkumné eskadrony 16. obrněné divize USA přijeli do ulice Stodolní (dnes ulice Josefa Knihy). 

  Dopolední program oslav se ponese především v pietním duchu. Významní hosté společně se zástupci města a kluby vojenské historie uctí památku obětí 2. světové války. Vzpomínkové akty se odehrají u památníku na Demarkační linii, na náměstí 5. května, u pamětní desky nadporučíka J. Strankmüllera v ulici Míru a na náměstí T. G. Masaryka před budovou městské radnice. Odpoledne se oslavy osvobození přesunou do Muzea na demarkační linii, kde bude hlavní část programu oslav. I zde bude u Památníku spojeneckého vítězství uctěna památka obětí tohoto válečného konfliktu. 

První výjezd zcela nového exponátu - tanku Panter

Čtvrtek 27.4.2017
První výjezd zcela nového exponátu - repliky německého tanku Phanter, byl uskutečněn dne 22.4.2017. Tento tank bude poprvé veřejnosti představen při oslavách osvobození v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech dne 7.5.2017. Replika byla postavena od listopadu 2016 do dubna 2017 aktivisty muzea. Sledovat první "vykročení do života" tohoto exponátu můžete i vy na následujícím videu.

Výstava trojrozměrných exponátů

Pátek 21.4.2017
Od 1.5.2017 bude otevřena výstava, která bude umístěna vně areálu muzea tak, aby byla volně přístupná veřejnosti. Výstava bude sestávat z trojrozměrných exponátů (dobové kolové techniky, kterou využívaly jednotlivé armády podílející se na bojích na demarkační linii, u každé armády pak bude také figurína v dobové uniformě a roll-up, který bude seznamovat prostřednictvím textů a fotografií s popisovanou armádou).

Výstava bude ukončena 31.5.2017.

Muzeum na demarkační linii v letošním roce otevře své brány až 1.5.2017!


Muzeum na demarkační linii v letošním roce otevře své brány až 1.5.2017!

Díky nutnosti dokončování úprav v areálu bude muzeum otevřeno pro veřejnost až od 1.5.2017. Těšit se návštěvníci mohou na zcela novou expozici, přepracovanou Naučnou stezku československého opevnění a "Železné opony", nové výstavní prostory pro dočasné výstavy a nové sociální zařízení. Muzeum děkuje všem návštěvníkům za pochopení.

Pietní akt k uctění památky nadporučíka Jana Kudliče

Sobota 11.3.2017
Nadace pozemního vojska AČR společně s Klubem vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech pořádá dne 11.3.2017 od 10,00 hod. pietní akt k uctění památky nadporučíka Jana Kudliče v u pomníku v obci Mokrouše.

Součástí pietního aktu bude příjezd kolony dobových vozidel, vystoupení lidové muziky Rokytí, proslovy a položení pietních věnců a kytic.

Projekt podporuje Ministerstvo obrany.

V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech neustal ruch ani po ukončení akce Bahna 2016

29.6. 2016
Celý týden probíhalo dovážení techniky zpět do areálu muzea a její čištění tak, aby byla již od pátku k dispozici návštěvníkům muzea. Již na tuto sobotu 2.7. a úterý 5.7. jsme připravili pro malé návštěvníky dobrodružnou stezku "Hledej vojína Rayna"
Chceme hned na začátku prázdnin našim malým návštěvníkům zpestřit běžnou prohlídku expozic muzea. Při procházení areálu budou pátrat po ztraceném vojínu a všem, kterým se ho podaří najít pak prozradí nápovědu pro otevření vojenské bedny s odměnou.
Pro dospělé návštěvníky je na úterý ve 10,00 hod. připravena komentovaná prohlídka s průvodcem po expozicích muzea.
Zbývá jen dodat, že muzeum je otevřeno denně od 9,00 hod do 18:00 hod.

Upozornění pro návštěvníky muzea

9.5. 2016
V době od 16.6 do 30.6. bude pásová a některá kolová technika muzea převezena na akci Bahna 2016. V této době bude tedy provoz muzea omezen pouze na prohlídku zbylé kolové techniky, vnitřní expozice muzea a Naučné stezky čs. stálého opevnění a železné opony.
Odvezenou techniku pak návštěvníci mohou vidět dne 25.6.2016 na Akci Bahna 2016  (www.bahna.eu) ►

Oslavy osvobození 2016

9.5. 2016
V Muzeu na demarkační linii proběhly 7. a 8.5.2016 dvoudenní oslavy osvobození města Rokycany. Pestrý program a krásné počasí přilákaly mnoho návštěvníků.
Fotografie z této akce můžete shlédnout  zde ►

Oslavy osvobození 2016 - program

12.4. 2016
Město Rokycany a Muzeum na demarkační linii pořádá 7. a 8.5.2016 dvoudenní oslavy osvobození města Rokycany. Připraven je program pro dospělé i dětské návštěvníky 7.5.2016 od 14,00 hod do 22,00 hod. Součástí mj. bude bojová ukázka "Květen 1945", defilé vojenské techniky, ukázky hasičských jednotek, výcviku psů Policie ČR. Samozřejmostí jsou volné prohlídky všech vnitřních i vnějších expozic muzea, vč. nově otevřené expozice Vojenství na Rokycansku. Novinkou bude přehlídka dobové vojenské techniky vč. osádky v historických uniformách od roku 1914 do současnosti.
Pro dětské návštěvníky je připravena interaktivní soutěž "Tajemství vojenské výstroje" a interaktivní výcvik u četnictva. Závěr prvního dne oslav vyplní vystoupení hudební skupiny Lomikámen.

VSTUP ZDARMA!

Na druhý den 8.5.2016 je připraven 45. ročník cyklistického závodu TROFEJ Rokycan jehož start i cíl bude u Muzea na demarkační linii. Prvním startujícím bude voják v prvorepublikové uniformě na dobovém kole. Start amatérů je plánován na 11,40 hod., profesionálů pak na 12,00 hod.

Pietní akt k uctění památky majora in memoriam Jan Kudliče."

8.3. 2016
Dne 12.3.2016 od 15,00 hod. bude u pomníku padlých v obci Mokrouše uctěna památka majora in memoriam Jana Kudliče.

Součástí slavnostního pietního aktu bude výstava Jan Kudlič - Život za svobodu vlasti, která bude od 13.3.2016 do 30.4.2016 volně přístupná veřejnosti v areálu Muzea na demarkační linii v Rokycanech denně od 9,00 hod. do 18,00 hod.

Výstava „Přínos legionářů pro vznik Československa“

2.7. 2015
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo pro návštěvníky trojrozměrnou výstavu Přínos legionářů pro vznik Československa. Výstava seznamuje s formováním jednotek legionářů na jednotlivých frontách I. světové války a podílu čs. legií na vzniku Československa v roce 1918. Součástí výstavy je kromě 3 figurín čs. legionářů také replika obrněného automobilu Erhard a replika polního děla z období I. světové války.
Výstava bude volně přístupná v době od 1.7. do 31.7.2015. Výstava byla finančně podpořena Ministerstvem obrany České republiky.

Vydali jsme nové pohlednice

2.7. 2015

Výstava „70. výročí osvobození“

2.7. 2015
V době od 6.7.2015 do 31. 8.2015 jsou expozice Muzea na demarkační linii v Rokycanech rozšířeny o výstavu k 70. výročí osvobození, která seznamuje na deseti výstavních panelech s obrovským odhodláním českého národa a jeho armády k obraně vlasti v době od I. do konce II. světové války.

Bahna 2015

14.6. 2015
  Přesuny těžké vojenské techniky na akci Bahna 2015 z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.

Přípravy na Bahna 2015

14.6. 2015
V největším nestátním vojenském muzeu - Muzeu na demarkační linii v Rokycanech dokončují poslední úpravy na těžké vojenské technice, která se představí v dinamických ukázkách na akci Bahna 2015, která se uskuteční dne 20.5.2015 (více: www.bahna.eu )

UPOZORNĚNÍ

6.6. 2015
Vážení návštěvníci,
ve dnech 12. a 13.6. 2015 začnou probíhat převozy těžké techniky z Muzea na demarkační linii v Rokycanech na akci Bahna 2015 - nebudou tedy kompletní sbírky techniky vystavované ve vnějších expozicích. Vnitřní expozice jsou plně v provozu.

Z tohoto důvodu bude ve dnech 14.6. – 25.6.2015 vybíráno snížené vstupné: děti 6-15 let 30,- Kč, dospělí 50,- Kč, důchodci a ZTP 30,- Kč. Děkujeme za pochopení.

VOJENSKÁ TECHNIKA POMÁHÁ UDRŽET BIOTOP CHRÁNĚNÝCH DRUHŮ V BÝVALÉM VOJENSKÉM CVIČIŠTI V ROKYCANECH

23.3. 2015 Photo     Dne 27 října projely významnou evropskou lokalitou (EVL) Rokycany - vojenské cvičiště, vyprošťovací tank a bojové vozidlo pěchoty (BVP). Od ukončení vojenského výcviku, který znamenal pro lokalitu rozrušování půdního povrchu, nebyla lokalita nijak udržovaná. Vlivem postupného zarůstání lokality na´áletovými dřevinami a zazemňování tůní a teréních depresí, dochází k ubývání a zániku míst s výskytem zvláště chráněných a vzácných druhů živočichů a rostlin.
    ,Cílem pojezdu těžké vojenské techniky bylo tedy narušení půdního povrchu a vytvoření drobných terénních depresí a rýh tak, aby hlavní hodnota lokality, která spočívá v přítomnosti druhů vázaných na biotopy bez vegetečního pokryvu, v tomto případě kuňku žlutobřichou, nezanikla´ říká RNDr Michala Králíčková, pracovnice AOPK ČR, střediska Plzeň.
Akce proběhla na podzim, neboť v tomto období se již kuňka nerozmnožuje a ve vodě nevyskytuje.   ...více>>

POZVÁNKA: BAHNA 2015

2..3. 2015 Photo     V sobotu 20. června 2015 se bude konat 26. ročník vyhledávané akce Bahna 2015 – Den pozemního vojska ve VVP Brdy v části Zadní bahna u Strašic. I tentokrát jsou samozřejmostí dynamické ukázky současné i historické vojenské letecké a pozemní techniky. Vstup je ZDARMA. Aktuality jsou postupně doplňovány.

    Náš tým se bude akce Bahna 2015 účastnit a jak je již několik let dobrým zvykem, reportáž včetně profi fotografií a HD videa, můžete očekávat hned druhý den přímo na této stránce. Odebírat novinky můžete také na našich „sociálkách“ Facebook | Google plus | Twitter.   ...více>>

Muzeum na demarkační linii
Šťáhlavská 1284
337 01 Rokycany
tel:736 119 461
tel:603 528 875
e-mail: radka.vavrova@email.cz